Čchi kung cvičení


PŘÍPRAVNÁ CVIČENÍ:

Nejdřív uvolníme dráhy na prstech rukou a nohou.

Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř. Na levé ruce uchopíme palec z boku mezi ukazováček a prostředníček pravé ruky a táhneme od kořene ke konci prstu. Představíme si, že čistíme zašpiněné úseky drah a tuto špínu odhazujeme do středu země. To opakujeme se všemi prsty na pravé ruce a potom přehodíme ruce a cvik provedeme i na druhé ruce. To stejné provedeme i s prsty na nohou.

Náhradní cvičení pro prsty na nohou: Přitáhneme prsty k tělu a s představou, že vymršťujeme špínu z drah v prstech je dáme dopředu. Je to jako bychom stáli na písku, ten shrábli pod sebe a pak ho vymrštili před sebe.

První přípravné cvičení: Malé dítě se modlí k Buddhovi.

Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř. Dlaně spojíme před hrudníkem na úrovni srdce, tak aby k sobě přiléhaly prsty a body lao-kung. Ruce začneme otáčet k tělu, otvírat dlaně a dáme si pozor, aby se prsty stále dotýkaly. Pracujeme s představou, že jsme malé dítě, stojíme před velkým Buddhou a prosíme ho o radu. Vnímáme, jak teče informace od nás k Buddhovi. Je důležité uvědomit si pocit, vycházející ze srdce. Provedeme 8 otoček. Potom změníme směr otáčení a vnímáme odpověď učitele dítěti.

 • Na úrovni těla se rozhýbou klouby na rukou – zápěstí, lokty a ramena.
 • Na úrovni energie vyrovnáme jin-jangové energie v organizmu.
 • Na úrovni informace je možné požádat o radu nebo o pomoc Buddhu, nebo jinou bytost, kterou si vybereme.

Druhé přípravné cvičení: Buddhova ruka sleduje obrazy nebe a země.

Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř. Představíme si, že se zvětšujeme a rosteme do nebe. Zvedneme ruce, rozpažíme, dlaně otočíme k zemi a v představě je zvětšíme a protáhneme do nekonečna. Ruce pomalu předpažíme a dlaněmi vnímáme informace ze země (obrazy země) – opakujeme 8x, potom otočíme dlaně k nebi a 8x opakujeme cvik a vnímáme informace z vesmíru (obrazy nebe).

 • Na úrovni těla se rozhýbou klouby v ramenou a hrudní páteř.
 • Na úrovni energie se otvírají energetické dráhy v střední části páteře a otvírají se těžko průchodné body v této oblasti. Procvičuje se citlivost rukou a otvírání bodů Lao-Kung ve středu dlaní.
 • Na úrovni informace přijímáme obrazy ze země a z nebe.

Třetí přípravné cvičení: Posvátný jeřáb pije vodu.

Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř. V představě se proměníme v posvátného ptáka Jeřába s dlouhým krkem. 1) Mírně předkloníme hlavu, otočíme doleva a s představou, že si čistíme peří, hlavu zvedneme do vodorovné polohy a vrátíme ji na střed. Opakujeme 8x. 2) Mírně předkloníme hlavu, otočíme doprava a s představou, že si čistíme peří, hlavu zvedneme do vodorovné polohy a vrátíme ji na střed. Opakujeme 8x. 3) S představou, že pijeme vodu, natáhneme hlavu dopředu a předkloníme se dolů, nebereme vodu do zobáku, zatlačíme pánev dopředu a prohneme páteří dopředu (jako švihnutí bičem) zvedneme hlavu nahoru a vnímáme, jak nám voda teče ze zobáku do krku. Opakujeme 8x.

 • Na úrovni těla se rozhýbe hrudní a krční páteř, zlepšuje se krevní oběh, výživa mozku, pomáhá při bolestech hlavy.
 • Na úrovni energie se zlepšuje cirkulace čchi energetickými dráhami, napomáhá vzestupu čchi od chodidel podél páteře.
 • Na úrovni informace je možné napodobit pohyby těchto ptáků, pochopit je a komunikovat s nimi.

Čtvrté přípravné cvičení: Mocný drak víří moře.

Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř. Ruce si položíme dlaněmi na ledviny, prsty míří k zemi podél páteře, palce směřují kolmo od páteře. V představě se změníme na mocného draka, který stojí v tmavé slané chladné vodě. Začneme otáčet pánví doleva, přitom si představíme sebe jako mocného draka, který pro radost víří ocasem moře 8krát. Potom doprava 8krát. Potom s představou, že se odrážíme od mořského dna, se odrazíme od podlahy. S odrazem od podlahy se otřepeme.

 • Na úrovni těla se rozhýbávají kotníky, kolena, kyčle, bedra.
 • Na úrovni energie – čistí se čchi ledvin.
 • Na úrovni informace je možné napodobit pohyby těchto draků, pochopit je a komunikovat s nimi a jejich světem.

 

Závěrečné cvičení:

Cvičíme vždy po hlavním cvičení.

Rozetřeme si dlaně do tepla a přiložíme je na obličej. Pohladíme se po obličeji – ve směru od brady k čelu a potom zpět dolů po stranách obličeje. Otevřenými dlaněmi poplácáme hlavu od zátylku směrem k čelu. Pročešeme vlasy od čela směrem k zátylku. Promasírujeme uši. Proklepeme od trapéz přes rameno ke konci ruky seshora i zdola. Potom druhou ruku. Proklepeme trup zepředu ve směru seshora dolů. Proklepeme oblast bederní páteře ve směru ze středů ke krajům. Proklepeme obě nohy seshora dolů z boků, včetně chodidel. Potom si vzájemně proklepeme záda podél páteře nahoru. Když jsme sami, proklepeme si rukami oblast mezi lopatkami tam, kam až dosáhneme.

 

HLAVNÍ CVIČENÍ:

Velký strom.

Toto je jeden z nejdůležitějších cviků a slouží k nabírání energie. Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř, představíme si, že hlava je zavěšena za bod paj-chuej do nebe. Špičku jazyka položíme na horní patro (aby se uzavřel energetický okruh). Je důležité se v pozici uvolnit. Je nutné, aby kotníky, kolena a ramena byly v jedné rovině. V představě se proměníme na strom. Cítíme, jak nám z nohou vyrůstají kořeny a prorůstají hluboko do země. Trup se protahuje vzhůru a roste až do nebe. Z hlavy nám vyrůstají větve a proměňují se v korunu stromu, která je stejně mohutná jako kořeny. Vnímáme energii, jak nám stoupá přes kořeny tělem až do hrudníku. Cítíme, jak přes větve proudí energie vesmíru tělem až do hrudníku. Zvedneme ruce (jako bychom v nich drželi míč) před pupík. V hrudníku se energie hromadí a postupuje přes ruce do dlaní, z bodů lao-kung proudí energie a hromadí se do míče před tělem. Nasadíme vnitřní úsměv (představíme si, že všechny vnitřní orgány mají radost a usmívají se na nás a my se na ně také usmíváme). Potom představu opustíme a pouze vnímáme, pouze jsme. Když si všimneme, že nám začnou v hlavě běhat myšlenky, zkoncentrujeme se opět na představu stromu. V pozici vydržíme minimálně 30 minut. Cvičení se končí tak, že v představě stáhneme větve a kořeny do těla, zmenšíme se na normální velikost. Energetickou kuličku pomalu zmenšíme a uložíme do spodního TAN-TCHIENU kde ji zmenšíme do bodu.

Závěrečná cvičení.

 

Pěstování ČCHI – (JANG-ČCHI-KUNG)

Toto cvičení nám slouží k zušlechťování energie. Ve cvičení velkého stromu jsme nabrali energii a v tomto cvičení ji zjemníme a zušlechtíme- tím ji dokážeme lépe využít. Cvičení se provádí tak, že se posadíme s rovnou páteří. Ruce položíme na spodní TAN-TCHIEN, muži mají dole levou ruku ženy pravou, ruce jsou na sobě tak, aby se body Lao-Kung překrývaly.

Představíme si horkou červenou kuličku ve spodním TAN-TCHIENU a bez vynaložení úsilí ji pozorujeme. Občas se na ni podíváme, jako že tam je, jako že tam není. Je potřeba toto cvičení provádět bez úsilí, uvolnit si hlavu, nemít ji napnutou tím, že si musím něco představovat. Pokud chceme cvičení zintenzivnit, představujeme si kuličku, jak je chvíli větší a potom menší. Cvičení ukončíme tím, že kuličku zkoncentrujeme do bodu a ukončíme cvičení. Délka cvičení minimálně 30minut.

Závěrečné cvičení.

Malý nebeský okruh

Ve cvičení velký strom jsme nabrali energii, ve cvičení pěstování čchi jsme zušlechtili energii (v podstatě jsme si vyrobili nástroj) a nyní si energii rozvedeme po těle. Při tomto cvičení vytáhneme kuličku z prvního TAN-TCHIENU a necháme ji kroužit po dráze žen-maj a tu-maj. Přes tyto dráhy prochází všech 12 energetických drah v těle a v podstatě je tím harmonizujeme a pomůže nám to odstranit blokády na drahách. Navíc nám toto cvičení umožní dostat energii do hlavy a tím zlepšit funkci mozku.

Provádění cvičení: Cvičení se provádí tak, že se posadíme s rovnou páteří. Ruce položíme na spodní TAN-TCHIEN, muži mají dole levou ruku ženy pravou, ruce jsou na sobě tak aby se body Lao-Kung překrývaly. Špičku jazyka položíme na horní patro (aby se uzavřel energetický okruh). Představíme si horkou červenou kuličku ve spodním TAN-TCHIENU vytáhneme ji s nádechem dopředu na povrch těla a po povrchu těla tak, že kulička je ½ nahoře nad povrchem a ½ dole pod povrchem. Kuličku s výdechem spustíme do pánevního dna. Sevřeme konečník a s nádechem vytáhneme kuličku po páteři na vrchol hlavy a s výdechem ji opět spustíme do pánevního dna. Sledujeme a vnímáme, jak se kulička přesunuje po drahách.

Později pouze sledujeme, jak se kulička sama pohybuje po drahách a pokud se někde zastaví, tak ji vědomím posuneme. Cvičení ukončíme tím, že kuličku zastavíme na pupíku, zasuneme ji do spodního TAN-TCHIENU. Tam kuličku zkoncentrujeme do bodu a ukončíme cvičení. Délka cvičení minimálně 30minut.

 

Pomocné cvičení Čhi kung při chůzi.

Je možné cvičit, když chodíme. Soustředíme se na své nitro. Došlápneme na patu. Při došlapu vnímáme, jak energetická kulička projde ze země a stoupá podél páteře nahoru, chodidlo překlopíme ke špičce a vnímáme, jak po přední straně těla jde kulička do nohy.

Pomocné cvičení Odstranění špatné čchi.

Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř. Zvedneme ruce do stran s dlaněmi vzhůru, protáhneme ruce do vesmíru, nabereme zde kouli energie, vložíme ji přes bod paj-chuej do těla a postupně ji protlačujeme tělem. Přitom vnímáme, jak koule vytlačuje nepotřebnou a špatnou energii z těla a místo toho nás plní čistou vesmírnou energií. Opakuje se nejméně 8x.

Pomocné cvičení Čhi kung ve spánku.

Lehneme si na záda, ruce položíme na spodní TAN-TCHIEN, představíme si zde horkou červenou kuličku a v tomto stavu usneme. Po probuzení si opět představíme kuličku, zkoncentrujeme ji do bodu a ukončíme cvičení.

Pomocné cvičení Dýchání přes body.

Představíme si, že vedeme nádech přes dlaň levé ruky po zápěstí a vnímáme, jak se nám tato část ruky plní energii, s výdechem vydechujeme špatnou a nepotřebnou energii. Opakujeme tak 4krát, potom vedeme dech až po loket, potom až po rameno. To stejné pro pravou ruku. V další fázi děláme nádech levou rukou výdech pravou rukou. Potom nádech pravou rukou a výdech levou rukou. To stejné s nohami. Potom můžeme cvičit nádech chodidly výdech bodem paj-chuej. Nádech bodem paj-chuej výdech přes chodidla. Nádech bodem paj-chuej výdech přes dlaně, nádech přes chodidla výdech přes dlaně. Cvičení slouží k uvolnění těla a pročištění drah.